Po raz kolejny Magnolia Park i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zapraszają chętnych do uczestnictwa w akcji oddawania krwi.
W godzinach 9.00-13.00 przed wejściem od ul. Legnickiej stać będzie krwiobus, w którym po wcześniejszych konsultacjach i badaniu, będzie można oddać krew, przekazaną później osobom, które tego najbardziej potrzebują.
🥤Coś na regenerację?
Każdy, kto tego dnia odda krew, otrzyma voucher do kawiarni Summer Taste na dowolny owocowy, warzywno-owocowy lub warzywny, świeżo wyciskany sok, który pomoże odzyskać siły.
🩸Kto może zostać dawcą?
osoba w wieku 18-65 lat (dla oddających krew po raz pierwszy górną granicą wieku jest 60 rok życia),
osoba o masie ciała powyżej 50 kg.
krwi nie może oddać osoba przez cztery miesiące po operacji, wykonaniu tatuażu czy kontaktu z obcą krwią
🩸Jak wygląda kwalifikacja do oddania krwi?
Do pobrania krwi kwalifikuje lekarz po wywiadzie i badaniu, następnie zespół pielęgniarski zajmuje się dawcą: oznacza się grupę krwi, wykonuje morfologię, test na obecność żółtaczki typu B i C, kiły i wirusa HIV. Dawca może dostać wszystkie wyniki badań, jeśli tylko zgłosi taką potrzebę.
Data wydarzenia
3 Kwi 2025 07:00 - 3 Kwi 2025 11:00
FAKTY I MITY DOTYCZACE ODDAWANIA KRWI
Oddając krew można się zarazić
MIT - Jest to całkowicie niemożliwe. Do pobierania krwi i próbek do badań stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku.
Krew należy oddawać jedynie na apel
MIT - Krew należy oddawać regularnie, ponieważ tak tworzą się jej zapasy, niezbędne do wykorzystania nie tylko w różnych nagłych sytuacjach, a przede wszystkim do systematycznego realizowania leczenia najcięższych chorób przewlekłych.
Nie oddam krwi, bo jak przestanę, będę mieć nadciśnienie
MIT- Oddawanie krwi nie uzależnia. Uzależnienie wynikające z nadprodukcji krwi po zaprzestaniu jej oddawania jest mitem.
Nie trzeba znać swojej grupy krwi przed pierwszym jej oddaniem
FAKT - Nie jest to wymagane. Potencjalny dawca krwi jest poddawany kontroli medycznej, a grupa krwi jest ustalana po pobraniu.
Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek
FAKT – najlepiej pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce, unikajmy natomiast tłustych potraw, które mogą spowodować, że krew będzie lipemiczna (przetłuszczona) i nie będzie się nadawała do celów.
Krew ma określony termin przydatności
FAKT - Najkrótszy termin ważności mają płytki krwi, które mogą być zawieszone w osoczu w 20- 24 stopniach Celsjusza przez zaledwie 5 dni. Krwinki czerwone są przechowywane w niższych temperaturach w lodówce nawet przez 42 dni. Najdłuższy termin przydatności ma osocze, które po zamrożeniu może czekać na wydanie nawet 2 lata.